W ogrodzie znajduje się pełno miejsc gdzie nie dochodzi światło słoneczne. Większość roślin potrzebuje dużo słońca.  Rośliny pochodzą z różnych środowisk i radzą sobie z różnymi warunkami i na różnych stanowiskach. Rośliny preferujące  mało oświetlone miejsca pochodzą z dolnych partii lasu.

Trzeba staranie wybierać rośliny. Powinniśmy wybierać takie które tolerują niedobór światła. Wiele gatunków tych roślin to rośliny kwitnące które pięknie wyglądają w ogrodzie. 

Paprocie – idealne rośliny do zacienionych miejsc

Paprocie są najlepszymi roślinami które nie potrzebują wile światłą do rozwoju.. Możemy uprawiać je w miejscach zacienionych i słabo oświetlonych. Podłoże w którym będą rosły paprocie powinno być próchnicze i zawsze wilgotne. Ważne też jest aby paprocie miały lekko kwaśny odczyn pH.

Rośliny do miejsc zacienionych

Do uprawy roślin w miejscach półcienistych doskonale sprawdzą się funkie  i żurawki. Obie te rośliny posiadają wiele odmian które są bardzo ozdobne. Możemy wybrać  długowieczne i atrakcyjne funkie które będą przez wiele lat wyglądać bardzo atrakcyjnie .Mniej żywotne ale również bardzo dekoracyjne są  żurawki .

Pięknymi bylinami są również lubią półcień są tawułki. Mają one wzniesione, pierzaste i urocze kwiatostany. Wymagają one jednak próchniczego podłoża ponieważ źle znoszą susze i ciężką glebę.

Do półcienia doskonale sprawdzą się również różaneczniki. Zasiedlają one lasy i przyzwyczajone są do małej ilości światła.  Wymagają one jednak próchniczego i wilgotnego podłoża. Mają one piękne kwiaty ale kwitną tylko wiosna.

W ogrodzie w którym jest cień możemy także posadzić bluszcz pospolity. Będzie pioł się on po pergolach, kratkach i pniach drzew i sprawi  że ogród będzie przytulnym miejscem przyjemnym miejscem do wypoczynku.  Bluszcz może też być posadzony w doniczkach i być ozdobą ścian czy okien.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *