Podlewanie ogrodu
Podlewanie ogrodu

Na podlewanie ogrodu zużywa się bardzo dużo wody. Wprowadzając kilka zmian w podlewaniu, możemy zmniejszyć jej zużycie nawet o 70%.

Jak podlewać ogród?

Jak podlewać ogród?
Jak podlewać ogród?

Warto zaznaczyć, że niekiedy wyręcza nas obfity deszcz – eliminuje on konieczność podlewania nawet do 2 tygodni. Najlepiej robić to wcześnie rano, ponieważ prędkość wiatru i temperatura są wtedy najniższe, co zredukuje utratę wody wskutek parowania. W południe lepiej nie podlewać – woda wyparuje zanim wsiąknie głębiej, ponieważ jest wtedy najcieplej. Podlewać należy trawnik i rabatki, a nie miejsca pokryte betonem. Pojemność wodną gleby zwiększyć można mieszając ją z kompostem lub nawozem naturalnym – ograniczy to parowanie wody.

Jaka powinna być częstotliwość podlewania?

Częste podlewanie małymi dawkami powoduje, że woda gromadzi się przy powierzchni, skąd szybko wyparuje – lepiej więc podlewać rzadziej, ale dużymi ilościami wody. Podczas nawadniania woda powinna wniknąć na 10 cm w głąb gleby. Ma to pozytywny wpływ na rośliny – lepiej rozwiną swoje korzenie, które będą mogły sięgać głębiej po wodę i być odporniejsze na suszę.

Instalacja systemu nawadniającego

Dużą oszczędnością może się okazać zamontowanie systemu nawadniania w ogrodzie. Woda dostarczana jest wtedy wężami znajdującymi się nad lub pod powierzchnią ziemi. System taki jest opłacalny szczególnie w przypadku dużego ogrodu, oszczędzając nie tylko nasz czas, ale również wodę. Dobrym pomysłem mogą się okazać tzw. „pocące się” węże.

Jak dobrze nawodnić trawnik?

By dokładnie podlać trawę, najlepiej nadają się zraszacze wynurzalne, które pod wpływem ciśnienia wody wychodzą ponad grunt, a następnie, gdy woda przestaje napierać, chowają się. Nie uszkodzi się ich dzięki temu podczas koszenia.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *