Kiedy słońce zaczyna grzać mocniej, a temperatura w nocy jest powyżej zera znaczy to że okres spoczynku trawnika dobiegł końca. System korzeniowy trawy potrzebuje , substancji odżywczych , wody oraz powietrza dlatego powinien być regularnie koszony. Odpowiednia pielęgnacja trawnika sprawia że możemy cieszyć się jej zielenią w kolejnym sezonie.

Grabienie trawnika

Pod koniec marca, przed rozpoczęciem okresu wegetacji w ogrodzie należy dokładnie wygrabić trawnik. Pozbywamy się w ten sposób z trawnika filcu czyli obumarłej trawy, mchu i igieł. Utrudnia on dopływ powietrza do gleby i zatrzymuje wilgoć. Grabienie należy przeprowadzić starannie i ostrożnie.

Pierwsze cięcie

Pierwsze koszenie należy przeprowadzić wiosną gdy trawa puści pierwsze źdźbła. Można skrócić 1/3 wysokości trawy.

Trawa musi oddychać

Elektryczne wertykulatory i aeratory pomogą w regeneracji trawnika. Polepsza dostęp powietrza oraz substancji pokarmowych dzięki czemu może się ona prawidłowo rozwijać.  Takie zabiegi powinno wykonywać się 1-2 razy w roku.

Uzupełnianie nierówności

Trzeba się przyjrzeć trawnikowi po zimie i zwrócić uwagę na nierówności. Woda zgromadzona pod powierzchnią ziemi omarzła powodując uszkodzenie darni przez podnoszenie się trawy. Aby trawa nie usychała konieczne jest jej zwałowanie co wpłynie na jej krzewienie.

Sianie trawy

Gdy gleba jest odpowiednio wilgotna a temperatura wzrośnie można dosiewać nasiona. Przerzedzone miejsca można uzupełnić przez dosiewanie nasion aby przywrócić trawnikowi dawny wygląd. Należy najpierw spulchnić i wyrównać glebę. Na koniec intensywnie podlać trawinik.

Nawożenie trawnika

Nawożenie jest ostatnim z etapów pielęgnacji trawy po zimie. Ważne jest jego odpowiednie nawożenie, które przywróci blask trawie i sprawi że będzie rosła lepiej i szybciej.

Podlewanie

Zaczynamy podlewanie w zależności od nasłonecznienia i wilgotności. Należy podlewać trawnik rano lub wieczorem.

Kategorie: Pielęgnacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *